Rozhodni se sám 2017

Jubilejní ročník opět připomene internetovou bezpečnost

V pátek 1. září 2017 proběhne v areálu na Farských humnech ve Žďáře nad Sázavou jubilejní desátý  ročník preventivní a sportovní akce Rozhodni se sám. Bohatý tematický program, určený dětem, mládeži i dospělým, začne v deset hodin dopoledne. Tématem letošního ročníku je Bezpečně na síti a zdravě žíti. Záštitu nad akcí převzal držitel zlaté medaile z olympijských her mládeže judista David Pulkrábek.

Rozhodni se sám každoročně připravuje Kolpingovo dílo České republiky, Centrum primární prevence Spektrum, Rodinné centrum Srdíčko a Tělovýchovná jednota Nové Město na Moravě.

„Letošní výroční Rozhodni se sám bude hlavně o internetové bezpečnosti. Podle našich zkušeností je rizikové chování dětí na internetu stále velmi časté,“ uvádí Petra Nováčková, vedoucí Centra primární prevence Spektrum. Více než tři čtvrtiny dětí aktivně používá sociální síť Facebook, účet na něm má dokonce 76% dvanáctiletých, ačkoli věkový limit pro vytvoření účtu je třináct let. „Téměř třetina dětí nezná na Facebooku všechny své přátele a stejné množství zažilo útok použitím ponižující fotografie.  Proto jsme pro děti a mládež připravili panely a mnoho materiálů s informacemi o bezpečném chování na internetu, prostor bude i pro diskusi s lektory,“ dodává vedoucí.

Zdravý životní styl v oblasti stravování bude stejně jako v loňském roce prezentovat výživová poradkyně Simona Šafránková, která bude na stanovišti věnovaném výživě nejen radit v oblasti stravování, ale i prakticky připravovat chutné a zdravé pokrmy. „Zastavují se u nás hlavně ženy, které přirozeně oblast zdravého stravování nejvíc zajímá. Také letos budou připravena výživná a rychlá jídla, která je mohou inspirovat ke každodennímu vaření,“ uvádí poradkyně.

Zdravý pohyb budou moci účastníci vyzkoušet hned v několika podobách. Tělovýchovná jednota Nové Město na Moravě připravila pro veřejnost blok závodů s názvem Běh Farskými humny. Druhého ročníku tohoto závodu se mohou zúčastnit děti do 3 let, předškoláci, školáci, dorostenci i muži a ženy. Chybět nebude ani Tandemový běh rodičů a dětí nebo Běh rodičů s kočárky. Nejmladší děti a rodiče s kočárky poběží od 10.45, Individuální závody různých věkových kategorií začnou od 11.15. Oblíbený Tandemový běh rodičů a dětí odstartuje ve 14.45. Na vítěze čekají pěkné ceny od sponzorů akce.

Hned po zahájení akce představí Rodinné centrum Srdíčko jednu ze svých sportovních aktivit pro ženy po porodu – Cvičení s kočárky. „Jedná se o spojení procházky s aktivním fitness tréninkem,“ přibližuje lektorka kočárkování Martina Sejkorová. „Lekce cvičení s kočárky probíhají celoročně každé úterý od 10 hodin, s maminkami se scházíme vždy u vchodu do zimního stadionu,“ dodává cvičitelka.

Návštěvníkům akce, které trápí pohybové obtíže, bude letos nově k dispozici stánek rehabilitace a fyzioterapie. Přítomné fyzioterapeutky z Rehabilitace Mgr. Marty Šillerové poradí s poruchami pohybového aparátu a představí užitečné cvičební pomůcky – čočky, bosu, balanční dřevěné podložky, lana na SM systém a další. Děti si budou moci ve stánku vyzkoušet hmatovou stezku nebo překážkovou dráhu.

Až do 16 hodin mohou účastníci využít i další doprovodný program. Rodinné centrum Srdíčko nabídne dětem skákací hrad, kreativní dílny, megabubliny nebo hrací koutek. Odvážnější mohou pokořit horolezeckou stěnu nebo se projet na loďkách po řece Sázavě.

Veškeré aktivity jsou přístupné zdarma.

Za podporu a spolupráci děkujeme Městu Žďár nad Sázavou, Kraji Vysočina, firmám VHS Bohemia, AUTOCENTR HUDEC s.r.o., EFKO – karton s.r.o., Pekařství Řečice, WSTEC s.r.o., Sportreg, Všeobecné zdravotní pojišťovně, SZŠ a VOŠ Žďár nad Sázavou, Výchovnému ústavu Žďár nad Sázavou, Mgr. Martě Šilerové -  Fyzioterapie, Rugby Clubu Titáni Nové Město na Moravě, Hitrádiu Vysočina, Autoškole Vysočina, prodejně TOP-VITAL, Přístavu vodních skautů Racek, Žďárskému průvodci.

2017 plakat